Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

Moruša veľkoplodá ´TRNAVSKÁ´ 20-40cm, kont. 2L

14,50 s DPH

Cena bez DPH: 12,08
Kvetináč: 2L
Stanovisko:
  • Slnko icon
Obj. čislo: 8249
Dostupnosť: Na sklade
+ -

Výsadba, doba kvitnutia

I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Zber:

Popis

Najpopulárnejšia odroda moruše, s veľkými plodmi.

 

Icon

Výhodná cena dopravy

Icon

Kvalitné a zdravé rastliny

Icon

Bezpečná platba kartou

Ďalšie informácie

Botanický názov

Morus nigra

Mrazuvzdornosť

-34°C

Stanovisko

Slnko

Pôda

mierne kyslá, mierne vlhká, priepustná

Zber

Júl, August

Kvetináč

2L

Výška dospelej rastliny

8-15 m

Charakteristika a pestovanie

Moruša veľkoplodá ´TRNAVSKÁ´ vznikla skrížením moruše čiernej a moruše červenej. Plod je dlhý 3 cm, farba plodu je tmavo červená až čierna. Moruša má sladký plod, dá sa konzumovať v čerstvom stave, alebo sa používa na výrobu džemov, sirupov a kompótov. Dozrievanie plodov koncom júla začiatkom augusta. Je mrazuvzdorná do -30°C.

Pestovanie moruší: sú samoopelivé, pôdy mierne kyslé, priepustné, vlhké. Ale nikdy nie mokrá a ťažká. Dobre znáša znečistené ovzdušie. Koruny sa presvetľujú, s rezom docielime požadovanú výšku.

Plody moruše obsahujú vitamín C, B1, B5, B6, E a betakarotén. Má protizápalové a dezinfekčné účinky. Listy moruše sú plné esenciálnych látok, vitamínov a stopových prvkov.

Výťažky listov tohto druhu moruše sú často využívané v tradičnej čínskej medicíne. Jej hlavný prínos spočíva v znižovaní krvného tlaku a dosiahnutí telesnej a duševnej rovnováhy. Podporujú krvotvorbu, pomáhajú pri liečbe leukémie, hnisavej angíny, zápale hrdla, znižujú tlak. Kôra zo stromu pôsobí proti zápche. Redukuje hladinu cukru v krvi, znižuje hladiny cholesterolu a tuku, obsahuje resveratrol, ktorý blokuje pôsobenie rakoviny, bráni rastu nádorov. Z jej listov sa varí čaj.

 

Odporúčame zakúpiť