Kúpili ste vianočný stromček, ale neplánujete ho hneď osadiť do stojanu a ozdobiť?
To vôbec nie je problém. Poradíme vám ako ho správne skladovať, aby vám po umiestnení v byte vydržal čo najdlhšie krásny, čerstvý a voňavý.

 

  1. Odstráňte nepriedušnú fóliu. V sieťke, v ktorej vám stromček doručíme ho však kľudne môžete nechať celý čas skladovania.
  2. Odporúča sa rovný rez ručnou pílkou 1 – 2 cm z pňa. V Záhradníctve Stromčekovo posielame čerstvo rezané stromčeky, a tak ďalší rez už nie je potrebný. V ponuke je u nás možné zakúpenie frézovania, čo uľahčí umiestnenie vianočného stromčeka do stojana.
  3. Vyhraďte nádobu na vodu, do ktorej umiestnite stromček.
  4. Stromček je dobré skladovať v pivničných podmienkach, prípade na balkóne. Ideálne je chladné, neslnečné suché miesto.
  5. Keď sa rozhodnete premiestniť stromček do bytu, na pár hodín ho aklimatizujte v chladnej miestnosti, aby ste predišli teplotnému šoku.
  6. V dnešnej dobe je možné zakúpenie stojana s integrovanou nádržkou na vodu. Stromček tak pôsobí sviežejšie. Musí však byť rovno odrezaný, kôra nesmie byť odlúpená a frézovanie v tomto prípade nie je vhodné. Vodu však nesmiete zabudnúť pravidelne dolievať. V prípade že voda klesne pod kmeň, stromček už ďalšiu vlahu neprijme. Druhou možnosťou je nechať stromček ofrézovať a jednoducho ho osadiť do klasického stojana bez potreby nádoby na vodu.
  7. Ideálne je umiestniť stromček do miestnosti, ktorá nie je príliš horúca. Zabránite tak rýchlemu odparovaniu vody z rastliny a jej vysúšaniu.
  8. Vyhliadnite si ideálne miesto pre stromček – nevhodné je postaviť ho do blízkosti radiátorov, piecok, krbov, ohrievačov… môže prísť k rýchlemu vznieteniu a následnému požiaru.

Tak veľa šťastia pri starostlivosti o stromček a krásne prežitie vianočných sviatkov s voňavým stromčekom.